(+48) 22 250 8858

Producenci
Less is More. Bauhaus i zegarki Junghans max bill by Max Bill 0
Less is More. Bauhaus i zegarki Junghans max bill by Max Bill

Ponadczasowy styl BAUHAUS i zegarki Junghans max bill

W tym roku mija 60 lat od powstania projektu zegarka naręcznego Junghans wykonanego przez artystę stylu Bauhaus, Maxa Billa. W 2019 roku szkoła i styl Bauhaus obchodziły 100 rocznicę swojego istnienia. Producent zegarków i właściciel marki Junghans, Junghans Germany, jest związany w wyjątkowy sposób z wzornictwem Bauhaus - w 1956 roku Max Bill zaprojektował dla Junghans słynny niebieski zegar kuchenny max bill, a w 1961 roku zegarki naręczne. Efektem tej współpracy są czasomierze, które do dzisiejszego dnia uchodzą za ikony wzornictwa.

Mniej znaczy więcej
Szwajcarski artysta Max Bill studiował w latach 1927-28 w niemieckiej szkole Bauhaus w Dessau, a jego nauczycielami byli Wassily Kandinsky i Paul Klee. Odebrana tam edukacja artystyczna ukształtowała jego spojrzenie na tworzone prace zgodnie z filozofią Bauhausu zawartą w hasłach: mniej znaczy więcej - less is more oraz forma wynika z funkcji - form follows function. W 1951 roku, jako znany architekt, współtworzył Wyższą Szkołę Projektowania w Ulm, która kontynuowała założenia szkoły i stylu Bauhaus. Po II wojnie światowej nastał czas rozwoju wzornictwa użytkowego, dlatego firma Junghans zleciła zaprojektowanie zegara kuchennego właśnie artyście stylu Bauhaus - projektantowi, architektowi i rzeźbiarzowi, którym był Max Bill.

Forma wynika z funkcji
Istotą projektu była funkcjonalność, elementy widoczne na tarczy zostały zredukowane do tych, które uznane zostały przez Max Billa za niezbędne. W miejsce licznych elementów ozdobnych, stosowanych w projektach zegarków w tamtych czasach, powstała funkcjonalnie podzielona tarcza z wyraźnie zaznaczoną podziałką minutową i indeksami godzinowymi, uzupełniona charakterystycznymi cyframi arabskimi. Te cyfry arabskie były jednym z ważniejszych szczegółów na tarczy, a dobór ich kroju i ich proporcje potwierdzały wielki kunszt Maxa Billa jako grafika.
W 1961 roku Max Bill zaprojektował dla Junghans zegarki naręczne, które były bardzo podobne do wspomnianego, dziś posiadającego status wyrobu „kultowego” zegara kuchennego.
W tym roku mija dokładnie 60 lat zegarka Junghans max bill. 
Reedycja tamtych modeli pojawiła się na rynku w 1997 roku, pod nazwą max bill by junghans. Była ukłonem w stronę Bauhausu w czystej postaci, dlatego spodobała się zarówno miłośnikom zegarków, jak i osobom interesującym się wzornictwem. Wyjątkowość tych projektów doceniło też nowojorskie Museum of Modern Art New York /MoMA/, które niedługo po pojawieniu się serii max bill by junghans zaczęło oferować różne modele z tej kolekcji w swoim słynnym sklepie. Minimalistyczna tarcza, specjalnie opracowana typografia i czyste linie – zegarki mechaniczne, które Max Bill zaprojektował w 1961 roku dla fabryki zegarków Junghans, do dziś uchodzą za absolutne ikony wzornictwa. Chociaż od tamtej pory minęło 60 lat, to do dziś nie straciły na swej aktualności wzoru.

Junghans max bill obecnie
Obecnie linia zegarków Junghans max bill jest wytwarzana w niemal niezmienionej formie. Od purystycznej tarczy z zaprojektowanymi specjalnie dla niej wyraźnie zaokrąglonymi cyframi, do stosowania wypukłego szkła, podkreślającego historyczny urok zegarków tworzonych w latach 60. XX wieku. Również minimalistyczna obudowa swoją piękną prostotą skupia wzrok na tym, co najistotniejsze, czyli na wskazaniu czasu. Warto dodać, że wszystkie modele zegarków Junghans max bill można obecnie zakupić także w wersji ze szkłem szafirowym.
Aktualnie dostępna oferta zegarków Junghans max bill obejmuje kilka kolekcji, takich jak Handaufzug – modele mechaniczne nakręcane ręcznie, Automatic, Chronoscope, Quarz i Damen, oraz zegary stołowe i ścienne.

Zegarki niemieckiej firmy Junghans są od lat doceniane za swoją ponadczasową stylistykę. W 2018 roku prestiżowa nagroda Red Dot przypadła modelowi Automatic 27/7806, a kolejna w tym roku wiosną - modelowi max bill Mega Solar 59/2022/48.

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl